Wierzba urośnie nawet z patyczka wiktów.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka wiktów.

Wykorzystując ten fakt, możemy spośród niej zaprojektować ponadprzeciętne formy żywopłotu. Z racji tego nasz żywopłot zdobędzie rzadki charakter oraz będzie się polecać wśród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na posessji oraz mokrych łąkach wierzby od dawien dawna zagościły w własnych skwerach. Upodobaliśmy je za naturę i wiosenne kociaczki. Nie są uciążliwe, reflektują jeno mnóstwo wody oraz nie dużo światła. Nasycą się niejako każdą glebą.


Mało drzew zdoła również równie błyskawicznie regenerować utracone pędy oraz odrośle. Wierzby niezmiernie swobodnie rekonstruują również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty bądź nawet złapany pęd w deszczowej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie i ofiaruje początek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, tak aby z wierzb produkować splecione przęsła w płocie bądź parkany zatopione liśćmi. Pewnie warto mieć tak szlachetne płot. Najprzyzwoiciej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać poniższe rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę tożsamych własności:

generują prostolinijne, długie oraz nadzwyczaj giętkie pędy – z powodu tego można bez trudu formować kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po ścięciu- w krótkim czasie zdołamy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już propozycję na postać płotu, musimy zakupić właściwe wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, wytrzaśnięcie ich w wymogach typowych jest problematyczne, jako że dziko narastające krzewy sporadycznie wypuszczają wielce długie a zarazem prostolinijne pędy. Najlepiej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyłońmy w pierwszej kolejności punkt w ogrodzie, troszkę przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku widoczne.Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy należy je namoczyć na 24 godziny w wodzie, by się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny migiem się zagęszczają, w następstwie tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa uznajemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy nieczęsto przekraczają 2m, wobec tego na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s